Blog

 

Pasifik Geçişi 3. ve 4. günler / 08.09.2018

 

3.GÜN : 28.03.2018

Konumumuz: 01*50’ 240S / 085*42’450W

     Karışık denizler devam edince, tekneyi 5 derece güneye çevirdim. Arkadaşımız Mahir Günşiray’dan gelen hava durumu mesajı ve elimizdeki hava tahmini raporlarını göz önüne alarak, rotamızı 10 derece daha güney yönüne çevirdik. Artık Galapagos adalarından iyice uzaklaşmaya başladık. Perşembe günü öğlen gibi, bizimle Galapagos arasındaki rüzgarsız alan yukarı, yani Galapagosun kuzeyine doğru hareket etmeye başlayacak diyor, elimizdeki hava raporu ama bu rapor tam 6 günlük doğruluk payı tartışılır. Yine de hislerim ve tecrübem hava raporunun tutacağını söylüyor,bakalım göreceğiz. Artık 5 derece güney enlemini bulanan kadar, yaklaşık 250mil bu şekilde gideceğiz. Her şey iyi giderse bu rotada(5 derece enlemi) devam etmek istiyorum. Tabi ki her şeyi belirleyen rüzgar, kuralları o koyuyor biz sadece uyuyoruz. Tek yaptığımız şey koyduğu kuralların bizim lehimize olması için dua etmek. Rüzgarın tekneye geliş açısına göre ufak tefek rota değişiklikleri yapabiliriz. Fakat genel olarak 5 derece güney enleminde yolumuza devam edeceğiz.

     Şuan saat 12.00 rüzgar yaklaşık 12knotlarda. Tekneye 90-100 derece açı aralığında iskeleden geliyor. Ticaret rüzgarlarını bulduğumu düşünüyorum. Rüzgarımız artık geniş apaz ve pupa’ dan geleceği için uygun bir anda Code Zero yelkenimiz toplayıp ambara kaldıracağız. Ondan sonra Cenova ile kullanacağımız gönder düzeneğini hazır hale getireceğiz. Rüzgar geniş apaz ve pupaya döndüğünde, Cenova’yı gönder ile(rüzgar üstü) anayelkenin tersine basarak yabancıların kelebek seyri dediği ayıbacağı seyrine geçeceğiz. Biz Türkler bu seyre neden ayıbacağı adını vermişiz acaba ? Ayılar ayağa kalkıp ellerini havaya kaldırdıklarında, pençeleri çok kocaman olduğu için mi? Ne dersiniz? Halbuki yabancıların kelebek tanımı bana göre bu seyir için daha uygun bir isim. Ama biz alışkanlıkla hala ayıbacağı demeye devam ediyoruz.

     Saat şuan 13.55 ve 5 adetlik pilot balina grubu sancak bordamızda belirdi. Su püskürte püskürte kıç tarafımızdan geçerek gözden kayboldular. Yaklaşık 5-6mt’lik hayvanlardı.

     Saat şuan 17.00 . En yakın karadan 360 mil açıktayız ve küçük bir balıkçı teknesi gördük. İnanılmaz bir şey bu tekneler. Buralara kadar nasıl açılıyorlar ? Havuzlukta oturuyorduk ve tabi ki de denizi izlemiyorduk. Ve tekneyi kıçımızda gördük. Yani çatışma rotamızda olsak kesinlikle fark etmezdik. Kıyılardan bu kadar uzak AIS’i olmayan bir tekne hiç beklemediğimiz bir durum. Bizden bir hafta önce yola çıkan arkadaşlarımız son balıkçıyı kıyıdan 200 mil açıkta gördüklerini yazmışlardı. Bizde artık kıyılardan iyice uzaklaştık diye rahat davranıyorduk. Hata yapıyormuşuz.

     Rüzgarı hala apazdan alıyoruz. Ama dalgalar biraz teknenin kıçına doğru dönmeye başladı. Rüzgar 12-15knot aralığında sanırım. Hızımız 7.5knot civarında dolaşıyor. Rahatsız etmeyen keyifli bir seyir yapıyoruz.

     Akşam yemeğimizi kıymalı ıspanak ve yoğurtla keyifle yedik. Ebru ıspanakları karadayken kavurarak konserve yapmıştı. Ayrıca bir kaç kavanoza kıyma konservesi de hazırlamıştı. İkisini birleştirip yoğurtla yiyince nefis bir yemek oldu.

     Saat 17.40 da düşük devirde aküleri şarj etmek için motoru çalıştırdık. En az iki saat bu şekilde çalıştırmayı düşünüyoruz.

     Ebru nöbetinde 3 tane balıkçı teknesi görmüş. Ben ise nöbetimde 03.30 da 2 tane 04.30 da 2 tane balıkçı teknesi ve 06.00 da bir tane gemi gördüm. AIS’i vardı ama bilgileri yoktu. Ne olduğunu anlamadım. Hava gece iyice zayıfladı, hızımız 5 knotlara kadar düştü. Hava aydınlanırken rüzgar tekneye 100-110 derece açı ile geliyor. Dalgalar ise yaklaşık 120 derece açı ile geliyor. Şuanda ki hızımız 5.7 knot, arada sağnaklar geliyor onda da 6-6.5 knotlara kadar çıkıyoruz. Elimizdeki hava tahmini raporu(22 mart tarihli) önümüzdeki 15-20 mil içerisinde rüzgarın 15 knot civarında olacağını söylüyor. İnşallah tutarda biraz hızlanırız. Saat şuan 07.30 ve son 24 saatte 156 mil yol almışız.

 

 

4.GÜN: 29.03.2018

Konumumuz :  02*39’635S / 088*08’985W

     Ve hava tahmini tutmadı. Sabahtan beri hava çok az. 3-4 knot hava ancak var. Tekne 3.5 knotlarla sürüklenmeye başlayınca motor çalıştırdık. Bir müddet böyle devam edeceğiz. İnşallah rüzgarı yakalarız. Full açık anayelken ve Cenova’nın yanında motorda çalışıyor. Hızımız şuan 7 knot. Dalga boyu 1mt civarı ve kıçtan geliyor rahatsızlık vermiyor. Oltamız denizde ve tık yok. Sahte yem çok yüzeyden geliyordu, oltayı çekip 200gr kurşun bağladım. Birde böyle deneyeyim bakalım işe yarayacak mı? Yelkenler çok yapraklanıyor. Cenova’yı kapatsam iyi olur ama arada birde doluyor, azda olsa faydası vardır diye açık tutmaya devam ediyorum. Üç saat motor çalıştıktan sonra motoru kapatıp, CodeZero yelkenini deneyelim deyip açıyoruz. Ama onunla bile 4.2 knot sürati ancak yakalıyoruz.

     Rüzgarsız alandan biran önce çıkmamız gerekiyor. Yoksa günlerce burada takılıp kalırız. 5 derece enlemine daha 170 mil kadar yolumuz var. Oraya ulaşabilirsek, oralarda rüzgar olduğunu biliyoruz. Dünkü rüzgarımız devam etseydi mükemmel olacaktı. Yapabilecek bir şey yok sürünmeye devam. Akşama kadar Code Zero yelkeni ile böyle devam edelim eğer akşam rüzgar gelmemiş olursa motor çalıştırmayı düşünüyoruz. Gece motor çalışmasının faydası şu, motor sesinde çok rahat uyku uyuyoruz.

     Şuanda Code Zero yelkenimiz biraz işe yaramaya başladı. Rüzgar çok az arttı ve hızımız 5-5.5 knotları buluyor artık. İnşallah rüzgar akşama doğru artarak devam eder, zira gece olurken Code Zero yelkeni toplamak zorundayız. Onun yerine ağır Cenova’mızı basacağız tekrar. Onun bizi hızlandırması için 8-10 knot rüzgara ihtiyacımız var. Hayırlısı bakalım bekleyip göreceğiz.

     Yola çıktığımızdan beri özellikle akşamları çok soğuk oluyor. Polarları giymeden bere takmadan nöbet tutmak imkansız. Gündüzleri de polar ceketleri giyiyorduk ama ilk defa bugün pek soğuk değil. Soğukların kaynağı içinde bulunduğumuz Humbold soğuk su akıntısı. Karalardan 500-600 mil uzakta bu akıntının etkileri yavaş yavaş kayboluyor. Bizde yaklaşık 500 mil yol aldığımız için soğuk su akıntısının etkisinden kurtuluyoruzdur sanırım. Bu akıntı güney okyanusunda başlayıp, Güney Amerika kıtasını yalayarak yukarı doğru çıkıyor. Galapagos adalarına gelince ikiye bölünüp, bir kısmı şuanda bize yardım ederek Ekvator boyunca Markizler’e doğru akmaya devam ediyor. Diğer kısmı ise Kuzey Amerika kıtasına doğru yol almaya devam ediyor.

     Saat 18.00 gibi önümüzde bir Bora peydahlandı. Ama biz ona ulaşamadan sancak tarafımızdan yoluna devam etti. Biz ufukta Bora’yı görünce, zaten akşam olunca kapatacağımız Code Zero’muzu hemen kapatıp yerine Cenova’mızı bastık.

     Gece nöbetimizde de rüzgar oldukça az bir şekildeydi. Saat 21.30 da 2 tane balıkçı gördük. Ben uyumaya gittim . Gece olaysız ve çok yavaş geçti. Artık ticaret rüzgarlarını bulmamız gerek. Çok yavaş gidiyoruz.

Son 24 saatte 128 mil yol almışız.

 

 

Pasifik Geçişi 1. ve 2. günler

Pasifik Geçişi 5.ve 6. günler