Blog

 

Pasifik Geçişi 5.ve 6. günler / 08.09.2018

 

5.GÜN : 30.03.2018

Konumumuz : 03*41’685S / 089*58’167W

 

     Saat 08.00 rüzgar yine yok seviyesinde. 4 derece enlemini birkaç saate geçmiş oluruz, hala rüzgarı bulamadık. Bu şekilde güneye ine ine Antartika’yı bulacağız vallahi. Artık neredeyse rüzgarı bulmak için ileri gitmeyi bırakıp sadece güneye doğru gidiyoruz.

     Rüzgar en fazla 5-6 knot esiyor. Hızımız zaman zaman 5 knotlara çıkıyor ama ortalama 4.5 knottır sanırım. Rüzgarsızlığın kötü bir şey olduğunu bilirdik, rüzgarsız kalınca basardık marşa motor ile yola devam ederdik. Biz ülkede buna alışmıştık. Burada mazotumuzun yetmeyeceği korkusuna marşa da basamıyoruz.  Böyle sürüne sürüne yola devam ediyoruz. Aslında bizi bozan bir şey yok. Serde sabırsızlık var ya, illa o ticaret rüzgarı biran önce bulunacak ve teknenin hızı 6-6.5 knotlara çıkartılacak, ancak o zaman rahat edilecek. Şuan bulamamanın sabırsızlığını yaşıyorum. Yoksa keyfimiz yerinde, teknede her şey yolunda, bol yiyecek içecek var. Arada bir patlayan yelkenler de olmasa tatilde gibiyiz vallahi. Zaten tatildesin demeyin, kızarım vallahi. Şuan transfer yapıyoruz, Koza kızımıza Polinezya’yı göstereceğiz.

     Aküler 11.9 volta inmiş. Motor çalıştırıyoruz. 3 saat çalıştıracağız. Yaklaşık üç buçuk aydır hiç 220 volt sahil elektriğine bağlanmadık. Şöyle 220 volt elektrik bulsak da en az 24 saat bağlı kalsak akülere çok iyi gelecek. Ama bu aralar pek mümkün değil sanırım.

     Saat şuan 11.30 . İskele taraf da bulutlar yoğunlaşıyor. Bir iki saat sonra sanırım bize yağmur bırakırlar. İnşallah Bora ile birlikte gelmezler ya da bize uğramadan geçip giderler.

     Ebru az uyumuştu gece. Şuan kestiriyor, yaklaşık bir buçuk saattir.  Bende kitap okuyorum. Hava sıkıntılı rüzgar hala çok az. Anayelken, gönder ile basılmış Cenova ve motor ile 6,5-7knot aralığında yol alıyoruz. Bakalım Bora gelecek mi bende sizin gibi merak içerisindeyim.

     Hava tahminimden erken geldi ve erken bitti. Saat 12.00 de ilk yağmur damlaları düşmeye başladı. Rüzgar çok artmadı ama iyi yağmur yağdı. Ve sadece 15 dakika sürdü. Fakat arkasında rüzgarı unuttu. Zira şuan 15 knot civarında bir rüzgar var. Ne dersiniz sizce bulduk mu ticaret rüzgarlarını? Bunu tahmin etmek için biraz erken, rüzgar bu şekilde bir gün devam etsin ben bulduk diyebilirim. Bekleyip göreceğiz bakalım nasılsa bir yere yetişmiyoruz.

     13.30 da motoru kapattık. 3 saat çalıştırmış olduk. Bora gittikten yaklaşık yarım saat sonra ara ara yağmur yağmaya devam ediyor. Rüzgar tahminen 20-25 knot civarında esiyor. Hızımız 8.5-9.0 knotları bulunca Cenova’yı 3.camadana sardık. Rüzgar bu şekilde esmeye devam ederse gece olmadan anayelkeni de 3.camadana kadar küçülteceğim. Günlerdir hız yapamıyoruz diye rüzgarsızlıktan şikayet ediyorduk, şimdi de hızlıyız diye yelken küçültmeye başladık. Belki biraz erken olacak ama ticaret rüzgarlarını bulduğumuzu söyleyebiliriz. Gece boyu bu rüzgar devam ederse kesinlikle ticaret rüzgarları alanındayız demektir.

     Saat 18.00 ve rüzgar geldiği gibi hızlı bir şekilde gitti. Hızımız şuan 4 knot, yelkenler yine yapraklanmaya başladı. Demek ki hala ticaret rüzgarlarını bulamadık. Bulan olursa bize haber versin. Bizimdir yani…Wink… Akşam yemeğimizi hazırlamaya başladık. Bu akşam yemekte Kıymalı kabak oturtma ve yoğurt var. Eğer açsanız bekleriz efendim.

     Hava karadıktan sonra hızımız 2 knotta kadar düştü. Sinirden öleceğim, gün içersin de 9,3 knot gördük şimdi 2 knot. Ne bu yaaaaaaa…… Motor çalıştırıyoruz. Ve Ebru’ya ben uyanana kadar motorla devam deyip yatıyorum. Gece 01.00 de kaldığımda , hava canlanmış ben sakinlemişim. Barıştık sanıyorum. Hemen motor stop, Cenova yarım açık anayelken full apaz seyrine geçiyoruz. Evet yanlış yazmadım. Apaz seyri ………… Okyanus geçişi ve apaz seyri pek hayalimdeki bir şey değil ama en azından gidiyoruz. Sabah 06.00 ya kadar gayet iyi yol alıyoruz. Ebru uyanıyor ve ben tekrar yatmaya gidiyorum. Son 24 saatte 148mil yol almışız.

 

6.GÜN : 31.03.2018

Konumumuz : 04*19’994 S / 092*18’399 W

     Dün rüzgar çok düzensiz esti. İnşallah bugün düzgün rüzgar buluruz da adam gibi yol alırız. Şuan rüzgarı geniş apazdan alıyoruz, hızı 12-13 knot sanırım. Dalga boyu 1-1.5 mt arası, tekne hızı 6.5 knot .Ara ara yelkenlerin patlaması olmasa keyfimiz gayet iyi gibi diyebiliriz. Cenova gönder ile ters tarafa basılı, anayelken full açık.

Her gün 13.00 te 1 dakikalık deniz durumunu gösteren videoları çekmeye devam ediyorum. Gelince hep beraber izleriz inşallah. Bu videoları bloğa koysak aslında iyi olur, ama sistemde bir arıza var ve fotoğraf bile yükleyemiyorum nasıl düzelecek bakalım. Bilgisayar işinden anlayan arkadaşlarımızı devreye sokmak gerekiyor. Ha bir de küçük ayrıntı, yükleme yapabilmek için iyi internet gerekiyor. Geçen gün şuan 2.dünya turunda olan Alim Sür kaptanımızın kitabını okuyordum(kaçıncı kere bilmiyorum) bizim varmayı planladığımız Markiz adalarında Ağustos 2005 te bir saat internete bağlanmak için 50 dolar ödüyor. İnanılmaz değil mi?. Şimdi saati 50 dolar olsa değil 1 saat 1 dakika bile internete girmem. Tabii artık Markizler de bile internet bu kadar pahalı değildir.

     Son 12 saattir rüzgar istikrarlı bir şekilde esiyor. Ne dersiniz artık ticaret rüzgarlarını bulduk diyebilir miyiz ?  Bence bulduk . Saat şuan 13.00 ve rüzgar tekneye 160-170 derece açı ile geliyor. Hızını tam olarak bilmesek de (rüzgar göstergesi bozuk)15-18 knot arası diyebiliriz. Hızımız 7.5 knot civarı. Yelkenlerin patlamasını önlemek için rota da  sürekli birkaç derecelik oynamalar yapıyorum.

     Akşam yemeği sonrası rüzgar yine biraz düştü. Yelkenler yapraklanmaya başladı. Bu pat pat vuruşlar insanın sinirini çok bozuyor.

     Bugün oldukça iyi yol kat ettik. Herhangi bir olay da olmadı. Bol bol kitap okuyup sohbet ediyoruz. Aküler için 4 saat jenaratör çalıştırdık. 220 den faydalanıp bütün pilleri doldurdum. Fenerlerin pillerinin şarjı bayağı bitmişti.

     Bugün Bahia’dan çıkalı 9 gün olmuş (pasifiğe açılalı 6. Gün ) alışverişlerimizi de bir gün öncesinden tamamlamıştık. Buz dolaplarımıza sığmayan meyvelerin bazıları bozulmaya başlamış. Sabah bir portakal ve iki elmayı denize attım. Yemeklerde ilk başta taze sebzeleri bitiriyoruz, o yüzden bugün yemekte taze fasulye vardı.Şu anda elimizde taze sebze olarak Lahana, Havuç, Kırmızı Lahana ve Biber var.Bunların haricinde Ebru’nun yola çıkmadan hazırladığı sebze konservelerimiz var. Onlarda bitince gelsin Pilav ve Makarna çeşitleri.  Ayrıca Ebru yola çıkmadan 3 tane bir litrelik kavanoza kıyma ve bir kavanozda parça et kavurdu. Bunları da çeşitli yemeklerin içine katmak için kullanıyoruz. Bu hazırladığımız konserveler sayesinde yemek yapmak çok kolay oluyor. Tabi birde seyir sırasında Ebru içerde kötü olduğu için bu sayede yemek yapmak için içeride daha az zaman geçirmiş oluyor. Deniz kaba dalgalı olduğu zaman zaten yemekleri her zaman ben yapıyorum. Genelde bulaşık işi de hep bana nasip oluyor. Çok şanslıyım değilmi ?Laughing

     Bu arada balık da tutamıyoruz aslında tutmayı da pek istemiyoruz aslında . Zira bu kadar bol yemeği balık da pişirerek bitirme imkanımız hiç yok.Ama yolun sonuna doğru balık tutabilirsek hiç de fena olmaz.

     Dün gece aynı saatlerde rüzgar kesilmişti bugünde aynı şey oluyor. Acaba her gün aynı şey mi olacak ? Dün 3-4 saat sonra güzel rüzgar yakalamıştık bakalım bugün ne olacak ?

     Gece değişen rüzgarlarla ve tekne ile çok uğraştık. Rüzgar sürekli olarak bir azalıp bir arttı. Azaldığı zaman yelkenler çok kötü yapraklanıyor. Bizde bunun önüne geçmek için hemen motoru çalıştırıyoruz. Teknenin üstünde yol olunca dalgadan kaynaklı yalpaya düşmüyor ve yapraklanma kesiliyor. Yani hala istikrarlı rüzgara kavuşmuş değiliz. Dünya seyahati yapan kişilerin bir başucu kitabı var. World Cruising Routes, Jimmy Cornell yazmış.  Bu kitap der ki son yıllarda Galapagos yakınlarında ki 3 derece ile 8 derece enlemi ve 90 derece ile 95 derece boylamları arası doldrumların uzantısı olarak kabul edilmeye başlanmış. Bu alanın içerisine giren tekneler doldrum özelliklerini yaşandıklarını rapor ediyorlarmış. Ama aynı kitap bu bölgede ki havaların çok değişken olduğunu, yıllara göre farklılıklar gösterdiğini söylemekte. O yüzden yola çıkmadan önce hava raporlarının çok iyi kontrol edilmesini söylüyor. İşte bizde tam olarak o bölgenin içerisinden geçiyoruz. Fakat yola çıkmadan aldığımız hava raporlarında doldrum kuşağının biz oraya ulaşmadan bir iki gün evvel kuzeye doğru hareketlendiğini ve bizim bu bölgeden rahatlıkla geçebileceğimizi gösteriyordu. Aslına bakarsanız tam olarak da böyle oldu diyebiliriz. Rüzgarlar vardı ama değişkendi. Bora’lar vardı ama şimşekli değildi. Hiçbir zaman tamamı ile rüzgarsız kalmadık, kısacası eğer doldrum kuşağında seyir yapıyorsanız sizi bir şekilde etkiliyor. Ama az ama çok. Ben bizi az etkilediğini düşünüyorum.  Çünkü yaklaşık olarak 500-600 millik bu yolu sadece 15 saat motor çalıştırarak geçtik ki, bu da normal. Artık bu kuşaktan çıktık. 95 boylamı dışındayız. Mevsim uygun, rüzgarların istikrarlı esmesi için hiçbir bahanesi kalmadı. Hişşşşşştttttt kime diyorum ……. Sesim geliyor mu?

6.gün sonunda 154mil yol almışız.

 

    

 

 

 

 

 

 

Pasifik Geçişi 3. ve 4. günler

Pasifik Geçişi 7. ve 8. günler