Blog

 

Pasifik Geçişi 7. ve 8. günler / 12.09.2018

 

 

7.GÜN : 01.04.2018

Konumumuz : 05*09’671 S / 094*42’413 W

     Çevremizde 01 Nisan şakası yapacak kimse de yok(balıklar anlar mı ki bu işten?) . Çocukken amma eğlenirdik bu şakayı yaparken. Kim tarafından niçin ortaya çıkartılmış bu Nisan 1 şakası işi acaba? Bileniniz var mı ?

     İki gündür güneş yüzünü göstermiyordu bize. Hava gün boyu kapalı idi. Bu sabah güneş tüm ihtişamı ile ortalıkta, güzel bir gün olacak inşallah. Rüzgarlarımız orta karar ve istikrarlı. Hızımız 7-8 knotlarda, Bora’ sız bir gün olur diye diliyoruz.

     Rüzgar geniş apazdan 15 knot civarı esiyor. Hızımız 6,5-7 knot civarı. 1-1.5 mt yükseklikteki dalgalarla kayarken, hızımız 8-8.5 knotlara çıkıyor. Anayelken ve Cenova full açık keyifle seyir yapıyoruz. Bugün 7.gün önümüzde bu etabı tamamlamak için 15-16 gün kadar daha zaman var. İnşallah arızasız bir şekilde keyif ile tamamlarız.

     Bu gece yelkenleri ayarlamak için zırt pırt uyandığımdan, Ebru beni uyandırmadan sabaha kadar nöbetine devam etmiş. Sabah 07.30 da kalktım ve Ebru hemen yatmaya gitti. Bence 12.00 ye kadar uyur artık. Eee uyusun tabii dün gece oldukça alengilli bir gece idi. Yine bir balıkçı teknesi gördük. Hem de 700-800 mt kıçımızdan geçti. Bir troll teknesi idi, yavaş yavaş ağlarını çeke çeke ilerliyordu. Ben artık bu tekneleri Galapagos’tan geldiğine inanıyorum, zira Galapagos anakaraya göre daha yakın. Anakara 600-700 mil, Galapagos mil 200-250 mil mesafede bize şuan. Okuduğumuz kitaplarda herkes pasifikte tekne yok diyor, biz maşallah her gece mutlaka bir şey görüyoruz. Acaba bizde mi gece nöbet tutmayıp, uyusak ve hiç tekne görmedik mi desek? Bahia da Amerikalı bir arkadaşımız vardı. Adı Patrick, tek başına seyir yapıyor. Geceleri napıyorsun dediğimde “ Pijamalarımı giyip yatıyorum dedi”. Özellikle solo yelkencilerin uyumaktan başka çareleri yok galiba. Öyle 15-20 dakikada kalkıp etrafı gözleyip tekrar yatıyorum işi de bir süre sonra sulanıp, bir iki saatte bir yanıp etrafa bakınıp tekrar yatmaya dönüyordur gibime geliyor benim. Neyse kimsenin başına bir iş gelmesinde nasıl uyursa uyusun. 

     Saat şuan 16.30 , çok güzel bir rüzgar yakaladık. Tekne 8-8.5 knot hızla gidiyor. Yelken kombinasyonumuz full ana yelken ve Cenova şeklinde, rüzgar 15-20 knot civarlarında sabahtan beri ara ara azalsa da sürekli esiyor. Hoş geldin ticaret rüzgarları diyebiliriz artık, hem de gönül rahatlığı ile. Koza’nın performansı müthiş, kendini yasladı sancak bordasına kımıldamada milleri yutuyor. Az evvel 10.2 knotı gördük. Bu biraz hızlı, akşamüzerine kadar bu şekilde gidelim zaten hava kararmadan yelkenleri küçülteceğiz. Fakat bu şekilde süratli gitmekte acayip zevkli bir şey.

     Ekmeklerimiz bitti. Bugünden itibaren ekmek yapmaya başlıyoruz. Ebru hamuru yoğurdu ve mayalanması için sprayhood’un kuytu bir köşesine koydu. Hamur öyle bir kabardı ki neredeyse balon olup uçacak vallahi. Birçok kereler hamur yaptı, ama ilk defa bu kadar kabardığını görüyorum. Akşam yemeğinde fırından çıkmış sıcak ekmek var.

     Gece olaysız ve güçlenen bir rüzgar ile geçti. Havanın 25 knotların üzerine çıktığını düşünüyorum. Ebru nöbetinde anayelkeni 3.camadanda daha fazla küçültmüş. Dediğine göre 8.5 knotları bulmaya başlamışız, bu kadarda hızlı gitmek istemiyoruz doğal olarak hele de gece. Ben gece 02.00 da nöbeti devraldım. Bir müddet hava aynen devam etti. Saat 04.00 gibi hava azalınca Cenova’yı full açtım. Bir saat sonra rüzgar tekrar aynı kuvvetine çıkınca tekrar Cenova’yı 3.camadana kadar sardım.

     Şuan saat 07.30 rüzgarın gücü bir miktar düştü. Dalga 2 mt seviyelerinde hızımız 5.7-6 knot civarlarında.  Son 24 saatte 153mil yol almışız.

 

8. GÜN : 02.04.2018

Konumumuz : 05*34’450 S / 097*12’322 W

     Bugün bir haftalık yolculuğu bitirdik. 7.gün sonunda ilk 1000 mili geçmiş olduk. Önümüzde yaklaşık 2600 mil daha var. Yavaş yavaş sabırla ilerliyoruz. Moral seviyemiz oldukça iyi. Tekne de arıza yok. Yiyecek içeceğimiz bol. Uyku düzenine de tekrar alıştık sayılır, gece uykusunu alamayan gündüz istediği saatte yatıp uyuyor.

     Biz aynen Ege’de olduğu gibi bütün seyri havuzlukta geçiriyoruz, aslında içeride de otursak iyi olur ama ne bileyim alışkanlık sanırım hep havuzluktayız. Yemek yapmak ve uyumak haricinde içeri hiç girmiyoruz.

     Rüzgar sanırım 15-17 knot aralığında esiyor. Dalga boyu 2-2.5 mt civarı, hızımız 6 knot. Her sabah güvertede dolaşıyorum hem armayı kontrol ediyorum hem de güverteye düşmüş olan uçan balıkları denize geri gönderiyorum. Pasifiğin bu bölgesinde güverteye düşen bu balıklar oldukça ufaklar, yaklaşık bir parmak ya da daha ufak boylarda. Atlantik’ te hem sayıca fazla balık düşüyordu hemde oldukça iri balıklardı, boyları neredeyse 20 cm kadar uzanıyordu.

     Arma üstündeki hareketli parçaları ıstralya tellerinin diplerini ve kopilyaları özellikle kontrol ediyorum, Allahtan şuana kadar bir olumsuzluk yok. Rüzgar iyice kaldı. Yelkenlerdeki tüm camadanları açarak full arma seyire geçtik. Şuan hızımız 5.8 knot. Rüzgarın azalması ile birlikte deniz de sakinledi. Ebru öğlen uykusunda bende kitap okuyorum.

     Öğleden sonra hava canlanmaya başladı. Akşamüzerine doğru 15 knotları buldu sanırım. Hızımız gayet iyi, ortalama 6.5-7 knot hızla hedefimize doğru ilerliyoruz.

     Hava kararmadan evvel hem anayelken hem de Cenova’ya 3 tur camadan vurup gece için hazırlandık. Hava çok kalmadığı sürece sabaha kadar bu yelken kombinasyonu ile ilerleyeceğiz. Yavaşlıyor muyuz ? Evet . Hedefe geç varacak mıyız? Evet. Sürat bizim için çok önemsiz, güvenli gidelim bir yeri kırıp dökmeyelim bizim için daha önemli.

     Saat 19.15 de aküler için Jeneratörü çalıştırdık. Birkaç saat çalıştırıp akülerimizin karnını doyuracağız. Bu arada kendi karnımızı doyurmak için hazırlıklara başladık. Ispanak kavurması üzerine yumurta kırdık, onunda üzerine peynir rendeledik. Mükemmel olmuştu, böylece son ıspanağımızı da bitirmiş olduk. Artık sırada yeni sebzelerimiz var. Hızlı bozulandan dayanıklıya doğru ilerliyoruz. Aslına bakarsanız yolculuk esnasında ikimiz de çok az yiyoruz. Nereden mi biliyorum? Atlantik geçişimizde ben 5 kilo, Ebru ise 3 kilo vermişti. Şimdi ki yememize bakıyorum, kesin olarak kilo vererek Markizler’e varacağız. Şuan saat 19.30, rüzgar 15 knot civarlarında. Hızımız 6.5 knot. Denizde 1.5 mt dalga var, rüzgarı apazdan alıyoruz. 05*28’ S – 098*25’ W koordinatında 258 dereceye rota tutuyoruz.

     Gece 01.00 de nöbeti devir aldım. Rüzgar az, yarım saat geçmeden önce Cenova’nın sonrada anayelkenin camadanlarını açtım. Rüzgar gittikçe azalma eğiliminde ama yine de tahammül sınırlarında. Sabah 06.30 da nöbeti Ebru’ya devir ederken, motoru çalıştırmak zorunda kaldım. Artık yelkenler çok yapraklanmaya başlamıştı. Şuan motor çalışır durumda, yarım açılmış anayelken ile 6.4 knot hızla ilerliyoruz. Rüzgar yok ama dalgalar devam ediyor. Böyle olunca tekne çok yalpaya düşüyor. Çok rahatsız edici bir durum. Bu yalpaları yenmek için motora yol veriyoruz. Ama bunu çok uzun süre yapamayız, rüzgarın gelmesi lazım. 

Son 24 saatte 138mil yol aldık.

 

Pasifik Geçişi 5.ve 6. günler

Pasifik Geçişi 9.ve 10. günler