Blog

 

Pasifik Geçişi 21. ve 22. günler / 26.12.2018

 

21. GÜN : 15.04.2018

     Sabah rüzgarımız idare eder vaziyette. Geceden cenovayı gönderle iskele tarafa basmıştım. Hala aynen devam ediyor. Rüzgar 10 – 12 knot aralığında güneydoğudan esiyor. Hızımız 5.5 -6 knotlarda geziniyor. Dalga boyu eh seviyesinde rahatsız etmiyor.Tongue Out

     Saat 11:00 gibi depoda ki suyumuz bitiiiiii… Aslında birkaç gündür bekliyorduk biteceğini ama yine de istemiyorduk bitmesini. Koza’nın su deposu 1000 litrelik. Normalde bize 19 – 20 gün arası yetiyor. Bugün Pasifik’te 20. Gün , 3 günde İsla De La Plata adası var. Yani toplamda 24 gündür suyumuzu kullanıyoruz. Duşlar, tuvaletler, bulaşıklar hepsi buradan. Son 50lt yedeğimiz vardı. Onu da depoya boşalttık. Sanırım önümüzde üç gün var. Bu su ile idare etmek zorundayız. Gerçi daha 140 litre içme suyumuz var, zorda kalırsak onu da kullanabiliriz. Bugünden itibaren bulaşıkları deniz suyu ile yıkayıp, tatlı su ile durulayacağız. Varana kadar duş yok. Tuvalet mecburen kullanılacak ona sıkı yönetim yok. Biliyorsunuz aslında su yapıcımız var. Fakat jeneratörün tıkanan deniz suyu girişi var ya, su yapıcı da suyunu o girişinden aldığı için onu da çalıştıramıyoruz. Bu yüzden de su yapamıyoruz. 3-5 kekamoz resmen bizi kilitledi vallahi. Tekrar suya gireyim desem, deniz karışık. Bir de varmaya üç gün kaldı , bir şekilde idare ederiz artık.

     Şuan güneş batmak üzeri, motor çalışıyor. Akülere mama lazım. Motor aynı zamanda hızımıza da katkı yapıyor. Artık varış günümüz hemen hemen belli olduğu için, geceye kalır mıyız hesapları yapmaya başladık. Çok kritik bir durumdayız. Eğer günlük 155 milin altına düşersek, koya girip demirlemek için geceye kalma riski çok yüksek. Bu kadar yorgunluğun üzerine bir de adanın önüne gelip 12 saat hava aydınlana kadar eğlenmek inanın hiç istemiyorum. Gerekirse uzun saatler motor yapıp, hava kararmadan demirimizi salmak istiyorum. O yüzden çok dikkatli bir şekilde seyir hızımızı takip ediyoruz. Mesela şimdi full arma seyir yapıyoruz, motor çalışıyor. Ortalama 7-7.5 knot hızla gidiyoruz. Ama bir saatte kadar motoru kapatacağız. Zira beş saat çalışmış olacak. Gözlemimiz hergün akşamüzeri rüzgarın düştüğü ve hava karardıktan sonra bir miktar arttığı yönünde. O yüzden hava kararmaya yakın motoru stop edip, rüzgarın artmasına dua edeceğiz. Şimdilik beklemedeyiz. Sabah size haber veririm, rüzgar arttı mı artmadı mı diye….

     Gece nöbetimde hızımız 2.5 knotta kadar düştü. 05.00 da motor çalıştırdım. Hala da çalışıyor. Deli olacağım yelkenler öyle bir patlıyor ki, çıldırmamak içten değil. En sonunda tüm yelkenleri kapattım. Motor yat olduk artık. Bu Pasifik , inanın beni şoke etti. Hiç böyle bir şey beklemiyordum. Pasifik’te rüzgar resmen sizinle oyun oynuyor. İnsanın sinirlerinin çok sağlam olması gerekiyor. Gerçekten çok zorluyor. Tamam Atlantik’te de şikayetçiydik ama nöbet ve uykusuzluktan falan. Ama Pasifik sizi resmen sınıyor. Sabrınız yeterli mi diye. Atlantik’te ki rüzgar mertmiş vallahi. Şaplağı ensenize indirip, sizin önlem almanızı bekliyormuş. Burası öyle mi nazlı mı nazlı, peşinden koşturtuyor sürekli. Yok o enlemde rüzgar yok buraya inelim, yok burada da yok biraz daha inelim, yok şurda imiş, yok burda imiş…. Ne biçim okyanus bu be… Rüzgara resmen yelken beğendiremiyoruz. Yok balon, yok code zero, yok trinket, yok Cenova, olmadı gönderli Cenova uğraş dur. Neyse çok doluyum o yüzden susayım artık.Yell

     Son 24 saatte 153 mil yol yapmışız ama bunun yedi buçuk saati motor çalışıyordu.

 

22.GÜN : 16.04.2018

     Motor hala çalışıyor. Hiç kapanmadı. Rüzgar püf bile demiyor. Ebru 09.30 gibi kalktı, ben hemen yatmaya gittim. Sinirden titriyorum resmen. Hiç esmez mi arkadaş yaaaa….11.00 gibi kalktım Ebru yelkenleri basmış ama yapraklanıp duruyor. Motor çalışmaya devam. Biz gün, saat konuşuyoruz varmak için, rüzgar boşuna hesap yapmayın ben bütün hesaplarınızı şaşırtacağım diyor ısrarla.

     Motor ile hızımız 6.5 knot ortalama. Akşamüstü 18:00 a kadar çalıştırdık. Artık yeter deyip az evvel stop ettik. Rüzgar biraz kendini göstermeye başladı ama çok nazlı. Gelsem miiii gelmesem mii diyor. Rüzgar göstergemiz çalışmadığı için kaç esiyor bilemiyorum ama 7 – 8 knottan yukarı kesinlikle değildir. Biz akıntıyla makıntıyla  5.5 knot hız yapıyoruz şuan. Arada bir yelkenler yine patlıyor. Duymamaya çalışıyoruz. Dünden beri toplam da 13 saat motor çalıştırmışız. Pasifik’e çıktığımızdan beri en fazla bu bölgede motor çalıştırdık. Doldrumların hakim olduğu bölgede bile bu kadar rüzgarsız kalmamıştık. Elimdeki kitapları okuyorum, herkes varışa yakın sert rüzgarlardan bahsediyor. Bizim 330 mil yolumuz kaldı. Biz hala rüzgarsızlıktan şikayet ediyoruz. Bir tek Alim Sür, aynı bizim bulunduğumuz millerde rüzgarsız kalmış. Ama o da bizim ki kadar uzun sürmemiş, yazdığına göre.

     Bekliyoruz bakalım sabırla. Artık varış hesapları yapmayacağım. Gece varırsak da bekleyeceğiz ne yapalım. Ya da gireriz koya bilmiyorum. Ama geceye kalırsak da üç dört saatle kaçırmış olacağız ona üzülüyorum. Boşu boşuna 12 saat adanın önünde sabahı edeceğiz.

     Saat 18:00 . Az evvel Wahoo tuttuk. Tam 21.5kg . Çok güzel bir balık. Kitaplarda çok lezzetli olduğunu okumuştuk. Yarın tadacağız bakalım. Balığı güverteye almak tam 1.5 saat sürdü. Yelkenler full arma açıkken, 5.5 knot hızla giderken balık oltaya takıldı. İlk başta yelkenleri kapatmadan almayı denedik olmadı. İlk cenovayı kapattık . Denedik. Çok güçlü bir balık. O da olmayınca, anayelkeni de kapattık. Tekne sürüklenirken, zar zor balığı aldık. Benim makinede yaklaşık 1000 metre Dynemea ip vardır ve sonunu gördük misinenin artık. Sona yaklaşırken koparsa kopsun diyerek makinenin ayarlarını iyice sıktım. Hayvanın da yorgunluktan az çektiğini hissediyorum. Uğraşa uğraşa balığı güverteye aldık. Şuan da tuttuğum en büyük balık olarak tarihe geçti. Hemen temizleyip doğradık. Lokum gibi et var hayvanda. Buzdolabına koyduk. Bakalım yemek kimlere nasip olacak?

     Rüzgarımız yine çok az. Tıngır mıngır gidiyoruz. Anayelken full açık, Cenova gönderle full olarak basılı hızımız 6.5 knot. Deniz çok sakin. Sakin olacak tabi, birbuçuk gündür rüzgar yok ortalıkta. Hava kararmak üzeri, biz de geceye hazırlanıyoruz.

     Yatmadan evvel saat 23:00 gibi Fatu Hiva adasından açıkta bir balıkçı teknesi gördük. İskele tarafımızdan gelip, pruvamızdan geçip, sancak tarafa doğru geçip gitti. Gece başka bir olay yaşanmadı.

     Son 24 saatte 146 mil yol almışız.

 

 

 

Pasifik Geçişi 19. ve 20. günler

Fatu Hİva